Backup jest chyba najważniejszym aspektem bezpieczeństwa serwera, ponieważ nie ważne jak bardzo serwer jest zabezpieczony to zawsze może się coś zepsuć. Jeśli nie włam hakera, błędy systemowe to awaria firmy hostingowej, błędy logiczne dysków itd. Najlepszą metodą zabezpieczenia danych jest po prostu ich skrzętne i systematyczne backupowanie.

Założenia są takie, żeby skrypt bash wykonywał backup całej bazy danych PostgreSQL i zapisywał je do odpowiedniej lokalizacji z nazwą odpowiadającą nazwie bazy bezy danych i daty. Chciałbym także, żeby backupy wykonywały się codziennie o danej godzinie oraz tygodniowe i żeby starsze niż dany okres się usuwały. Ponadto przedstawię w jaki sposób można je wrzucić od razu na dropboxa i synchronizować ze swoim kontem.

Przy pracy z Geoserverem i obsługą zapytań WFS do dalszego użycia w WEBGIS bardzo przydatny jest format danych geoJSON. Geoserver jednak nie obsługuje bezpośrednio formatu geoJSON ale JSONP ale trzeba to jeszcze ustawić w konfiguracji.

Plik konfiguracyjny w zależności od tego jaką wersję mamy zainstalowaną, na jakim systemie itd. może znajdować się w różnych lokalizacjach. Ja przedstawię konfigurację na serwerze Ubuntu 14.04 z zainstalowanym pakietem OPENGEO, który zawiera już Geoserver i PostgreSQL.

 

Domyślnie zainstalowana baza danych PostgreSQL wymaga drobnych modyfikacji ze względu na to, że początkowe ustawienia są bardzo rygorystyczne jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Do tego stopnia, że nie za bardzo można z niej skorzystać przez z innego komputera niż localhost.

Potrzeba zainstalowania własnego serwera adresowego może się pojawić w momencie, kiedy chcemy wysyłać sporo zapytań o adresy albo współrzędne. Jest wiele takich serwerów ale mają one ograniczenie wynikające z licencji np OSM umożliwia pobranie jedynie 15000 zapytań miesięcznie. Może to być mało kiedy mamy do geokodowania całe bazy danych.

Z tego względu może zajść potrzeba postawienia własnego serwera adresowego. OSM daje takie rozwiązanie i nazywa się ono NOMINATIM. Instalacja i konfiguracja serwera jest dosyć złożona i zależy od parametrów serwera, systemu operacyjnego i ilości danych, które chcemy tam przetrzymywać.

Każdy administrator serwera wcześniej lub później będzie robił skrupolatnie dwie rzeczy a mianowicie ustawienia Firewall'a oraz regualrne backupy. Chciałbym omówić podstawową konfugirację firewall'a UFW, który jest nakładką na iptables. Konfiguracja UFW jest bardzo łatwa i intuicyjna oraz dla użytkowników domowych posiada łatwy i czytelny interface GUI- gufw.