Dane LiDAR'owe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na duże pokrycie terenu Polski, dużą dokładność oraz niską cenę. Pokrycie terenu i aktualne dane dotyczące standardu LAS można znaleść na stronie CODGiK w zakładce zasób. Dokładność lotniczej chmury punktów dzieli się na dwa standardy, miejski, czyli 12 pkt/m2 (standard II) i poza terenami zurbanizowanymi, czyli 4-6 pkt/m2 (standard I). LiDAR daje nam także bardzo dużo dodatkowych informacji, których już nie ma na numerycznym modelu terenu oraz modelu pokrycia terenu, a mianowicie klasyfikację punktów.

Poniższy wpis przedstawia rozwiązanie problemu jakim jest pozornie prosta sprawa, czyli posortowanie atrybutów wg danej kolumny i zapis posortowanego indeksu do osobnej kolumny. Generalnie nie da się tego zrobić za pomocą dostępnych narzędzi nie zapisując nowej warstwy. Prezentuję skrypt, który należy wpisać w konsoli Pythona w QGIS, który załatwi ten problem.

Jest sporo wtyczek wykonujących geokodowanie ale dosyć łatwo jest napisać swój skrypt, który robi to samo. Chciałbym przedtawić przykład, który odwołuje się do serwera OSM Nominatim, czyli serwera OpenStreetMap, który obsługuje takie zapytania. Można skorzystać z innych serwerów takich jak Google Maps albo Map Quest itd. Wszystkie te serwery (nawet OSM) mają jednak pewne ograniczenia taki jak np 15 tys. zapytań na miesiąc. To może jest dużo ale jak chcemmy zgeokodować całą bazę dancyh to może nie wystarczyć. Jak postawić swój serwer Nominatim opisałem w innym blogu bo to jest w ogóle inna historia.

Niejednokrotnie miałem problem z tym aby automatycznie wygenerować poligon, który będzie "obwiednią" wokół punktów o tych samych atrybutach. Opiszę problem gdzie mamy do czynienia z warstwą punktową, gdzie niektóre punkty mają wspólny atrybut i chciałbym je pogrupować wg tego atrybutu. Dodatkowo chciałbym automatycznie wygenerować poligony wokół tych grup punktów z odpowiednimi atrybutami. Nie znalazłem łatwego rozwiązania w QGIS ale na szczęście w porę znalazłem szybkie i automatyczne rozwiązanie za pomocą postGIS. 

Migracja danych z Qgis do oprogramowania firmy ESRI może powodować pewne komplikacje. 

Spotkałem się z problemem wierszy 'widmo'. Na czym polegał ten problem?

Praca polegała na weryfikacji obiektów znajdujących się w różnych warstwach i ewentualnym usuwaniu ich lub kopiowaniu do innej warstwy. Zamawiający dysponował ArcGISem, nasze warstwy były edytowane w Qgis. Po wykonaniu wszystkich modyfikacji okazywało się, że warstwy wyświetlone w ArcGIS mają więcej rekordów niż powinny mieć. Po otwarciu tabeli atrybutów, znaleźlismy błędy - puste wiersze, ale nie znaliśmy przyczyny.

Podkategorie